Heslo známeho taliansko-francúzskeho filmu sa často používa, ako vyjadrenie súdržnosti kolektívu. No pri slovenskom para hokejovom tíme má táto veta naozaj svoje oprávnenie!

Začnem udalosťou, ktorá sa stala takmer na deň presne pred ôsmimi mesiacmi. Piatok, 1. decembra 2017, deň ako každý iný, no pre mňa predsa len výnimočný! Poobede som prvýkrát cestoval do Dolného Kubina vyskúšať si para hokej.

Išiel som tam plný očakávania a hlavou mi vírili otázky: “Bude to ťažké? Zvládnem to? Budem na to mať fyzicky a psychicky? Akí budú spoluhráči?…” Posledná otázka bola tá, ktorá ma trápia azda najviac. Úprimne, nie vždy sa človeku podarí dostať a stať sa plnohodnotnou súčasťou kolektívu, ktorý sa pozná už dlhšiu dobu. Moje obavy však opadli s prvým podaním ruky a kontaktom s našim manažérom Mirom.

Potom som sa spoznal s ďalšími dvoma nováčikmi Tomášom (ten skončil po prvom tréningu, čo je škoda, lebo bol veľmi šikovný). A Michalom, ktorý sa neskôr stal mojim sparing partnerom a dovolím si povedal para hokejovým bratom.

Neskôr do šatne prišli ostatní chalani – moji noví spoluhráči. A moje obavy sa stratili. Od prvého momentu všetci chalani boli milí a priateľskí. Každý z nás má nejaký hendikep, ktorý však neriešime a ťaháme za jeden povraz! Už na prvom tréningu mi vo všetkom pomáhali, či už ako sa mám zapnúť do saní, ako si správne chytiť hokejky, ako sa pohybovať po ľade, atď… Samozrejme, chvíľu to trvalo, no postupne sme sa každým tréningom stále viac a viac spoznávali.

Pred, počas aj po tréningoch v našej šatni panuje dobrá nálada a srandičky a vtipy nesmú chýbať. Za tých osem mesiacov by som mohol napísať celú knihu vtipov a vtipných príhod, ktoré som so spoluhráčmi zažil (keby som si všetky pamätal). Nikto sa neurazí, pretože srandu si robí každý z každého a každý je s každým kamarát. To považujem za najväčšiu výhodu nášho tímu!!! Považujem to už tak trochu za klišé, no hovorí sa, že ak niečo robíte v kolektíve, je dôležité nájsť dobrú partiu. Ja som nenašiel dobrú partiu, ja som našiel najlepší kolektív, aký som kedy zažil! Našimi cieľmi je zabojovať na budúci rok o postup na MS z B-kategórie do elitnej A-kategórie. A tiež skúsiť sa prebojovať o štyri roky na paraolympiádu do čínskeho Pekingu.

Verím, že táto partia má na to, aby si tieto sny splnila!!! Držte nám palce!

Článok prevzatý z martingabor.blog.sme.sk