Vo svojom štvrtom vystúpení na MS A skupiny v kanadskom Calgary zvíťazili slovenskí parahokejisti nad Talianskom 2:1 a definitívne sa udržali medzi elitnou osmičkou sveta. O oba presné zásahy sa opäť postaral kapitán tímu a najlepší strelec Martin Joppa.

V stretnutí, kde sa tvrdo bojovalo o každý centimeter ľadu, načal súpera z Apeninského polostrova gólom v 12. minúte pri našej presilovke. Vo vyrovnanom zápase sme nevyužili ďalšie šance a tak zákonite prišiel trest v druhej tretine – aj Taliani vyrovnali gólom svojho najlepšieho hráča Rosu v 25. minúte pri vylúčení Turica. Ale ešte pred odchodom do kabín sa Slovákom vydarila parádna akcia. Ligda potiahol útok po krídle, prihral do stredu do voľného priestoru Joppovi a ten 64 sekúnd pred druhým klaksónom nás po druhýkrát dostal do vedenia.

V záverečnej tretine sa Taliani všetkými silami snažili o vyrovnanie, ale naša obrana pracovala spoľahlivo a čo prešlo, chytil výborný gólman Lepáček. Najkrušnejšie boli záverečné dve minúty, keď súper odvolal brankára a v power play nás zvieral po celý čas v našom pásme. Slovenskí hráči však výsledok ubránili a do B skupiny poslali po dlhých rokoch Talianov. A našou šatňou sa začali rozliehať víťazné chorály…

Kapitán Martin Joppa prišiel svojim spoluhráčom pomôcť iba v dvoch dueloch. Ale piatimi gólmi, ktoré priniesli dve dôležité víťazstva, svoju krátku misiu splnil do bodky. „Prišiel som pomôcť chalanom, čo sa podarilo. Je to úžasný pocit, že tie góly napokon padli z mojej hokejky, ale na góle pracuje vždy celá päťka, ktorá je na ľade. A ja som dnes dostal dve skvelé prihrávky, ktoré som premenil. Jednu možno aj so šťastím, ale snáď prvýkrát bolo to šťastie na našej strane“.

Už deň po zápase zamieri náš kanonier späť za svojou mladou rodinou a zápas o konečné 5. miesto prenechá svojim spoluhráčov: „Myslím si, že už vedia, ako na to. Budú určite nabudení po dvoch víťazných zápasoch a verím, že to zvládnu“. Na margo celkového vystúpenia slovenskej reprezentácie v Calgary dodal: „Je to úžasné, že tak malá krajina ako Slovensko, sa udržala v elitnej skupine. Máme polovičnú históriu oproti tímom, ktoré tu hrajú a je vidieť, že sme na vzostupe. Dosiahli sme skvelý výsledok“.

Za najlepšieho hráča dnes vyhlásili z nášho tímu ďalšieho útočníka Dávida Kormana: „Dosiahli sme skvelý úspech a s tým počtom hráčov, koľko nás tu je, je zotrvanie v áčku takmer neuveriteľné. Tešíme sa z toho, a dáme všetko aj do zápasu o piate miesto. Pokračujeme teda aj o rok v áčku a budeme sa snažiť urobiť ešte lepší výsledok“.

Hlavný tréner Ivan Hricko priznal, že posledné dve minúty boli zatiaľ asi najdlhšie v jeho živote. „Nedokázali sme vyhodiť puk za modrú čiaru celé dve minúty, takže to bola riadna fuška“. Ale potom si už vychutnával hrejivý pocit víťazstva nad silným súperom. „Mali sme jednoznačný cieľ – zotrvať v A skupine a ten sme splnili. Ale hovoril som chalanom, aby urobili všetko pre dobrý výsledok aj v tom poslednom dueli o 5. miesto. Takže nastúpime plne koncentrovaní a s túžbou zvíťaziť“.

SLOVENSKO – Kórea 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Gól Slovenska: 6. Turic

Vylúčení: 3:4
Presilovky: 0:0
Oslabenia: 0:0

Najlepším hráčom nášho tímu bol vyhlásený Marián Ligda.

Zostava Slovenska: Lepáček (Pastucha) – Ferenčík, Fojtík, Hlinka, Stašák, Ligda, Korman, Večerek, Turic.

 

SLOVENSKO – Taliansko 2:1 (1:0, 1:1,0:0)

Góly Slovenska: 12., 29. Joppa

Vylúčení: 2:4
Presilovky: 1:1
Oslabenia: 0:0

Najlepším hráčom nášho tímu bol vyhlásený Dávid Korman.

Zostava Slovenska: Lepáček (Pastucha) – Ferenčík, Fojtík, Hlinka, Stašák, Ligda, Joppa, Korman, Večerek, Turic.

 

SLOVENSKO – Južná Kórea 4:2 (0:2, 0:0,4:0)

Góly Slovenska: 34., 36. (sn), 43. Joppa, 41. Stašák

Vylúčení: 1:2
Presilovky: 1:0
Oslabenia: 0:0

Najlepším hráčom nášho tímu bol vyhlásený Martin Joppa

Zostava Slovenska: Lepáček (Pastucha) – Ferenčík, Fojtík, Hlinka, Stašák, Ligda, Joppa, Korman, Večerek, Turic.

 

Čína – SLOVENSKO 10:0 (2:0. 6:0, 2:0)

Vylúčení: 2:4
Presilovky: 1:0
Oslabenia: 0:0

Najlepším hráčom nášho tímu bol vyhlásený Miloš Večerek.

Zostava Slovenska: Lepáček (Pastucha) – Ferenčík, Fojtík, Hlinka, Stašák, Ligda, Korman, Večerek, Turic.

 

USA – SLOVENSKO 10:0 (3:0. 3:0, 4:0)

Vylúčení: 0:2
Presilovky: 0:0
Oslabenia: 0:0

Najlepším hráčom nášho tímu bol vyhlásený gólman Eduard Lepáček.

Zostava Slovenska: Lepáček (Pastucha) – Ferenčík, Fojtík, Hlinka, Stašák, Ligda, Korman, Večerek, Turic.