Čo je PARAHOKEJ?
Parahokej (v minulosti: Ice sledge hockey – po slovensky hokej na sánkach) je obdoba ľadového hokeja pre telesne postihnutých. Hrá sa na ľadovej ploche podľa pravidiel takmer rovnakých, ako má ľadový hokej. Hráči sedia na špeciálnych ‘saniach’, na ktorých sú upevnené dva korčuliarske nože. Hrajú a pohybujú sa pomocou krátkych hokejok s hrotmi na konci.
Parahokej je veľmi dynamický, tvrdý a príťažlivý šport, ktorý má aj divácky potenciál. Na Paralympiáde vo Vancouveri diváci viackrát vypredali halu. V Turíne 2006 pre veľký divácky záujem organizátori na námestí nainštalovali veľkoplošnú obrazovku.
Slovenský parahokejový tím má za sebou krátku históriu. Na posledných MS B vo Švédsku v roku 2015 skončil tretí. Do prípravy sa zatiaľ zapojilo viac ako 60 hráčov. Približne 16 z nich pokračuje v príprave.
V Čechách hrá ligu 10 tímov. Česká liga je pravdepodobne najkvalitnejšia európska národná súťaž. V sezóne 2015/2016 zažil premiéru v ČSHL aj čisto slovenský tím Bencont Dolný Kubín.
Všetci, kto máte záujem vyskúšať si parahokej (môžu ho hrať aj zdraví, pravda iba na klubovej úrovni), prípadne ho podporiť finančne, organizačne, materiálne a inak, ozvite sa.
Pravidlá Parahokeja
Najväčším rozdielom oproti ľadovému hokeju je výstroj a pohyb. Hráči sú upevnení v sánkach, ktoré sa kĺžu po ľade na dvoch rovnobežných nožoch, rovnakých, aké sú na bežných korčuliach. Čím sú nože ďalej od seba, tým sú síce sane stabilnejšie, ale menej obratné. Začiatočníkovi môže robiť ťažkosti už len udržať sa na saniach a nespadnúť.
Hráči majú v rukách dve krátke hokejky, ktoré slúžia na prácu s pukom, aj na posúvanie po ľade. Na opačnej strane hokejky ako čepeľ sú hroty. Okrem saní a hokejok je výstroj rovnaký ako pri hokeji, na hlave musí byť prilba s mriežkou ako u dorastencov.
Parahokej pozná takmer tie isté porušenia hry ako ľadový hokej. Postavenie mimo hry, zakázané uvoľnenie, hra v bránkovisku, dokonca takmer všetky fauly. Jeden faul oproti ľadovému hokeju je navyše, a to obávané ‘téčko’, kedy nabúrate do boka protihráča predkom sánok.
Zápas trvá 3×15 minút. V českej lige a na neoficiálnych turnajoch hráči, ktorí nehrajú, nesedia počas hry na striedačke, ale priamo na ľadovej ploche, na okraji stredného pásma, čo trochu spomaľuje hru. Ak sa totiž puk dotkne niektorého z hráčov ‘na striedačke’, píska sa. Hráči striedajú iba občas, tímy v českej lige majú tak 7-12 hráčov. V oficiálnych medzinárodných zápasoch sú striedačky mimo ľadu. Vstup na ľadovú plochu a mantinely sú upravené. Strieda sa častejšie.
V oficiálnych medzištátnych zápasoch môžu hrať iba telesne postihnutí. Telesné postihnutie posudzuje špeciálna komisia podľa stanovených pravidiel.
Národné zväzy upravujú pravidlá, za akých môžu v národných ligách nastúpiť zdraví hráči. V českej lige môžu zdraví nastúpiť iba v poli (nesmú byť brankármi) a môžu byť v jednom momente na ľade maximálne dvaja. Existujú však open turnaje, ktoré nemajú žiadne pravidlá týkajúce sa telesného postihnutia.
Súčasný stav Parahokeja
Takmer vo všetkých krajinách, kde je populárny ľadový hokej, sa hrá aj parahokej. V súčasnosti sú najsilnejšími celkami zámorské reprezentácie – Kanada a USA. V Európe je najsilnejšie Rusko, veľmi kvalitné výbery majú Nórsko, Česko, Nemecko, Švédsko, Taliansko. Do špičky patria aj Japonsko a Južná Kórea.
Slovenská reprezentácia má hlavný stan v Dolnom Kubíne, hráči sú však z celého Slovenska. Záujemcovia sa stretávajú na víkendových sústredeniach, ktoré organizuje občianske združenie Klub hokeja na sánkach Zbojníci a Slovenský paralympijský výbor. Niektorí hráči dochádzajú na tréningy a zápasy aj do moravského Zlína. Do prípravy sa zatiaľ zapojilo viac ako 60 hráčov, ale v kádri ich zostáva približne 16. Stále je priestor pre nových záujemcov.
História Parahokeja
Parahokej založili údajne v roku 1960 dvaja nadšenci vo Švédsku v rehabilitačnom centre. Túžba telesne postihnutých zahrať si hokej na naozajstnom ľade nebola nereálna.
Samozrejme sánky a hokejky od tých čias zaznamenali isté zmeny, ale podoba športu sa veľmi nezmenila. V roku 1981 bol založený prvý tím – vo Veľkej Británii. Nasledovali ho ďalšie v Kanade, USA, Estónsku, Japonsku atď.
Na paralympiáde sa sledge hokejisti predstavili prvý raz v roku 1994. V Lillehammeri zvíťazili Švédi. V Nagane 1998 sa radovali Nóri. V Salt Lake City vyhrali USA. Na paralympiáde v Turíne, kde Taliani vytvorili okolo sledge hokeja šialenstvo, ktoré v paralympijských športoch nemá obdobu, bola najúspešnejšia v nádhernom turnaji Kanada.
Na slovensku si prví telesne postihnutí športovci sadli na sánky v roku 2006. Pomerne dobre finančne a mediálne podporený projekt však skončil krachom.
Do roku 2007 hrával za ZAS Zlín Martin Krivoš. Bol to pravdepodobne prvý naozaj registrovaný slovenský parahokejista. Údajne hral veľmi dobre. Rozhodol sa však viac sa venovať lyžovaniu.
Pridaj sa k nám
Máš aj ty chuť posadiť sa na sánky a strielať góly za náš tím? Neváhaj!
Podporte nás
Podporiť činnosť našej organizácie môžeš finančným príspevkom prostredníctvom tlačidla ‘PODPORIŤ’ nižšie. Všetky finančné prostredky budú využité na chod klubu.