Novinky - Parahokej Slovensko

Novinky

Príprava na MS zavŕšená troma víťazstvami nad Talianskom
no comments

K poslednej príprave pred odletom na MS B kategórie do Astany si slovenskí reprezentanti v parahokeji pozvali do Dolného Kubína účastníka A kategórie Taliansko a postupne ho zdolali 4:2, 4:3 po samostatných nájazdoch a 5:1.

V prvom piatkovom zápase sa do siete súpera trafili trikrát Joppa a raz Večerek. „Duel splnil naše očakávania. Nastavili sme úplne inú taktiku oproti zápasu so Švédmi. Naši hráči pozitívne reagovali na akúkoľvek zmenu v hernom systéme. Prakticky celý zápas sme kontrolovali hru. Herný výpadok bol len v druhej tretine. Zajtra sa z toho chceme poučiť a podať minimálne taký výkon ako dnes“, zhodnotil prvý zápas generálny manažér reprezentácie Miroslav Dráb, zároveň asistent hlavného trénera Hricka.

V sobotu zaznamenali naše góly Stašák, Joppa a Večerek. Víťazný nájazd premenil opäť Stašák. „Dnes opäť z našej strany výborný zápas. Dobré plnenie taktických pokynov nám zabezpečovalo vytváranie si gólových šancí. To, čo sme dnes zahodili, to sa len tak nevidí. Z toho sa musíme jednoznačne poučiť. V tretej tretine po inkasovanom góle na 1:3 sme sa zmobilizovali a bojovným výkonom dokázali nepriaznivý stav vyrovnať aj proti tak silnému súperovi ako je Taliansko. V závere sme mohli dvakrát rozhodnúť, no nepodarilo sa. V nájazdoch je to už len lotéria, tak sme radi, že sme to zvládli a dotiahli zápas do víťazného konca“, pokračoval Dráb.

Najjednoznačnejší priebeh mal posledný zápas, ktorý sa hral v nedeľu dopoludnia. Do talianskej siete postupne trafili Večerek, Stašák, Joppa, Hlinka a Ferenčik. „K poslednému prípravnému zápasu pred odchodom na MS sme opäť pristúpili zodpovedne a prekvapujúco malo dnešné stretnutie najjednoduchší priebeh. Najviac nás mrzí zranenie dvoch hráčov. Veríme však, že do začiatku MS v Kazachstane budú v poriadku“, dodal generálny manažér.

Už je známy program MS B kategórie 2023, aj zostava, ktorá bude v Astane bojovať o jedno z dvoch postupových miest. Dejiskom turnaja bude Tarlan Arena v rozsiahlom modernom paralympijskom centre. Prvý zápas odohráme v piatok 6. októbra o 19:00 miestneho času (- 4 hod. SELČ) proti domácemu Kazachstanu.

Ďalšími súpermi Slovákov budú o deň neskôr Fíni (15:00 m.č.), v nedeľu 8. októbra o 11:00 Veľká Británia. Po dni voľna bude nasledovať v utorok opäť dopoludňajší zápas (11:00) s Japonskom a posledným súperom bude Švédsko v stredu 11. októbra o 15:00.

Reprezentovať v drese s dvojkrížom budú brankári Eduard Lepáček a Miroslav Pastcuha, hráči Slavomír Ferenčík, Michal Hlinka, Martin Joppa, Peter Kaščák, David Korman, Marián Ligda, Miroslav Stašák, Robert Turic, Richard Varga, Miloš Večerek. Hlavným trénerom je Ivan Hricko, ktorý po ZPH 2022 v Pekingu vymenil v tejto funkcii Radoslava Bielečku. GHenerálnym manažérom tímu a zároveň asistentom trénera Je Miroslav Dráb. Výprava odlieta do dejiska 3. októbra cez Istanbul, na Slovensko sa vracia 12. októbra.

Proti Švédom tri krát bez zaváhania
no comments

Slovenskí parahokejisti si v príprave na MS B kategórie pozvali do Dolného Kubína na sériu troch prípravných zápasov Švédsko, ktoré bude jedným z jeho súperov v Astane, kde sa naša reprezentácia pokúsi o návrat medzi elitu.

V prvom zápase zvíťazili Slováci tesne 4:3, keď sa dvakrát trafil Stašák, a po jednom góle pridali Korman a Joppa. Zápas zhodnotil generálny manažér reprezentácie a asistent trénera Miroslav Dráb: „Do zápasu sme vstúpili celkom dobre, mali sme dobrý pohyb, z čoho pramenil gól na 1:0. Mali sme tam však aj momenty, kedy sme pôsobili chaoticky, hlavne v obrannej tretine. Druhá tretina to iba podčiarkla a bola to zatiaľ naša najslabšia tretina. Cez prestávku sme si vysvetlili, že musíme plniť všetky taktické pokyny, ak chceme byť v zápase úspešní. V tretej tretine sa nám to začalo dariť až na ten nevydarený záver. Musíme zostať sústredení počas celého zápasu až do záveru. Nesmie sa nám stať, že celý čas máme zápas pod kontrolou a v posledných minútach dostaneme 2 góly. Našťastie, sa nám vzápätí podarilo dať rozhodujúci gól. Z chýb sa musíme poučiť a na dobré veci nadviazať.

Druhý zápas mal už jednoznačný priebeh ktorý zhodnotil generálny manažér reprezentácie Miroslav Dráb.

„Po včerajšom zápase sme si ozrejmili veci, s ktorými sme neboli spokojní. Dnešná prvá tretina bola podľa našich predstáv viac menej vo všetkých činnostiach. Dokázali sme sa presadiť päťkrát a neinkasovali sme ani raz. Ostatné dve tretiny sa niesli vo vlažnom tempe. Potešila nula na konte brankára Pastuchu“,
Slovensko – Švédsko 6:0, góly: Stašák a Joppa po 2, Korman, Ligda

Posledý tretí zápas mal podobný scénar a náš tím nenechal nišč na náhodu.

„Dnes dopoludnia nás čakal v poradí tretí zápas so Švédmi a my sme chceli opäť potvrdiť úlohu favorita a vyskúšať si veci v rámci prípravy. Podarilo sa nám nadviazať na včerajšok a opäť nás podržal výborný Pastucha, keď za svoj chrbát nepustil ani jeden puk. Zápasy dopadli podľa našich predstáv a ďakujeme Švédom, že sme sa mohli spoločne pripraviť na októbrové majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v Kazachstane“
Slovensko -Švédsko 4:0, góly : Stašák, Ligda, Joppa, Korman

Parahokejisti opäť na ľade
no comments

Prípravu na ľade, pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta B-skupiny, na ktorých sa predstavíme už začiatkom októbra v Kazachstane, sme odštartovali dvojdňovým sústredením v Martine.

 

V tréningovej hale zimného štadióna sme absolvovali počas dvoch dní tri tréningy spoločne s nováčikmi. Ďakujeme mestu Martin za poskytnutie ľadovej plochy a ústretovosť.

Medzinárodný turnaj International Para Hockey Cup 2022
no comments

 

V Ostrave – Porube sa v sobotu začal II. ročník medzinárodného turnaja International Para Hockey Cup 2022 (IPH Cup), na ktorom štartuje štvorica tímov – finalisti ZPH 2022 USA a Kanada, domáce Česko a tím Európy pod hlavičkou IPH, ktorého súčasťou je aj šesť slovenských reprezentantov.
Zvyšok tímu tvoria najlepší Nóri a Nemci, chýbajú hráči Talianska, ktoré skončilo v Pekingu na 5. mieste. Slovenské farby zastupujú gólman Eduard Lepáček, obranca Slavomír Ferenčík, útočníci Dávid Korman, Miroslav Stašák, Martin Joppa a Marián Ligda, ktorý je kapitánom európskeho výberu. Jedným z jeho trénerov je Miroslav Dráb a v realizačnom tíme pôsobia aj Andrej Granatier, Martina Kormanová a Zuzana Kršáková.

Na úvod sa tím IPH predstavil v sobotu proti paralympijským víťazom a majstrom sveta USA a po solídno m výkone podľahol vysoko favorizovanému súperovi 1:9. Česi prehrali včera s Američanmi 0:10.
„V našom druhom zápase v nedeľu sme sa stretli so skúsenou Kanadou. Po vyrovnanej prvej tretine sme jej napokon podľahli 2:5. Súperovi sme darovali päť presilových hier, z ktorých využil až tri. Bez ohľadu na výsledok podal celý tím bojovný výkon“, zhodnotil zápas Miroslav Dráb. Česi prehrali počas prvého dňa s kanadským výberom 0:3.

Turnaj je štartom do sezóny 2022/23 a keďže v roku 2022 sa už nekonajú MS v žiadnej kategórii, prvýkrát od marcového Pekingu ide o vítanú príležitosť preveriť aktuálnu formu hráčov svetovej špičky.

V piatok vyvrcholil záverečnými zápasmi v Ostrave – Porube medzinárodný parahokejový turnaj IPH Cup 2022. Vo finále zdolali USA Kanadu 4:0 a v zápase o tretie miesto európsky výber pod hlavičkou IPH team domáce Česko 3:2.

Európsky výber viedol tentokrát po dvoch tretinách 3:0 a doviedol duel do víťazného konca. „Prvé dve tretiny boli veľmi dobré, mali sme vynikajúci pohyb, kombinácie a veľa šancí. Skóre otvoril kapitán tímu Marián Ligda. V tretej tretine sme si zápas zbytočne skomplikovali. Český tím začal náporom, z ktorého vyťažil dva góly a stretnutie sa zdramatizovalo. Ale víťazstvo sme napokon ubránili a získali bronz na tomto výborne obsadenom turnaji“, zhodnotil Miroslav Dráb, ktorý bol jedným z trénerov európskeho výberu.

 

V záujme neustáleho zlepšovania našich služieb využíva táto webová stránka cookies. Bližšie informácie o ich používaní ako aj možnosť odvolať svoj súhlas nájdete tu.