Slovenská reprezentácia v parahokeji po jednoznačnom triumfe nad Poľskom 11:0 obsadila v konečnej tabuľke MS B skupiny 2019 v Berlíne druhé miesto a spolu so suverénnym víťazom Ruskom postúpila do A skupiny. Najlepšiu osmičku sveta čaká najbližší šampionát v roku 2021.

Pre postup boli rozhodujúce víťazstvá nad Čínou a Nemeckom, dnešný zápas už brala slovenská výprava ako povinnú jazdu. Od začiatku bolo jasné, že kvalita je na slovenskej strane, aj keď gólostroj sa rozbiehal iba opatrne a po prvej tretine bolo 2:0. Napriek tomu dostali príležitosť aj hráči z lavičky. Kaščák a Turic strelili svoje prvé góly na MS. Zápas mal jednoznačný priebeh a v závere už bol exhibíciou slovenského tímu. Martin Joppa sa blysol tromi gólmi a stal sa najlepším strelcom Slovákov na turnaji. Poliaci mali jedinú veľkú šancu až v 41. minúte, ale úmysel kapitána Flisa vystihol náhradný gólman Pastucha, ktorý si zachytal od druhej tretiny a nedovolil Poliakom vsietiť ani čestný gól. Tí sa deň predtým zachránili v B kategórii na úkor Veľkej Británie, splnili svoj cieľ a Slovákom záver šampionátu už neskomplikovali.

„Bol to zápas v tréningovom tempe a pohode. Boli sme jednoznačne lepší, čo odzrkadľuje aj výsledok. Chalani sa už bavili hrou. Prihrávali sme si, kombinovali, bolo to už fakt o zábave. Taká pekná bodka na záver“, zhodnotil posledné vystúpenie Slovákov v Berlíne tréner Radoslav Bielečka.

Autor troch gólov Martin Joppa doplnil: „Vedeli sme, do čoho ideme, že sme favoriti. Chceli sme to ukázať aj na ľade, čo sa nám aj podarilo. Strelili sme dva góly v prvej tretine a potom to už išlo. Súper pôsobil takým odovzdaným dojmom, takže nám to ešte trochu uľahčil“.

Kapitán Marián Ligda bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu: „Pre nás to dnes bola povinná jazda. Poliakov poznáme dlho a veľmi dobre, pretože s nimi sme začínali. Bola to hra na jednu bránu. Zahrali si aj všetci chalani, ktorí sa pri silnejších súperoch nedostali na ľad. Vyskúšali sme si niektoré herné situácie a výsledok hovorí za všetko“

SLOVENSKO – POĽSKO 11:0 (2:0, 5:0, 4:0)

Góly Slovenska: 3 x Joppa (24., 35., 42.), 2 x Stašák (27., 29.), Večerek (30., 41.), Kaščák (6., 16.), Korman (9.), Turic (30.).

Vylúčenia: 3:0, presilovky 0:0, oslabenia 1:0

Zostava SR: Lepáček (od 16. min. Pastucha) – Štít, Kaščák, Fojtík, Ferenčík, – Ligda, Joppa, Korman, Večerek, Stašák, Rauš, Turic

Za najlepšieho hráča Slovenska vyhlásili Mariána Ligdu.

Z Berlína ROMAN VÉGH