V Ostrave – Porube sa v sobotu začal II. ročník medzinárodného turnaja International Para Hockey Cup 2022 (IPH Cup), na ktorom štartuje štvorica tímov – finalisti ZPH 2022 USA a Kanada, domáce Česko a tím Európy pod hlavičkou IPH, ktorého súčasťou je aj šesť slovenských reprezentantov.
Zvyšok tímu tvoria najlepší Nóri a Nemci, chýbajú hráči Talianska, ktoré skončilo v Pekingu na 5. mieste. Slovenské farby zastupujú gólman Eduard Lepáček, obranca Slavomír Ferenčík, útočníci Dávid Korman, Miroslav Stašák, Martin Joppa a Marián Ligda, ktorý je kapitánom európskeho výberu. Jedným z jeho trénerov je Miroslav Dráb a v realizačnom tíme pôsobia aj Andrej Granatier, Martina Kormanová a Zuzana Kršáková.

Na úvod sa tím IPH predstavil v sobotu proti paralympijským víťazom a majstrom sveta USA a po solídno m výkone podľahol vysoko favorizovanému súperovi 1:9. Česi prehrali včera s Američanmi 0:10.
„V našom druhom zápase v nedeľu sme sa stretli so skúsenou Kanadou. Po vyrovnanej prvej tretine sme jej napokon podľahli 2:5. Súperovi sme darovali päť presilových hier, z ktorých využil až tri. Bez ohľadu na výsledok podal celý tím bojovný výkon“, zhodnotil zápas Miroslav Dráb. Česi prehrali počas prvého dňa s kanadským výberom 0:3.

Turnaj je štartom do sezóny 2022/23 a keďže v roku 2022 sa už nekonajú MS v žiadnej kategórii, prvýkrát od marcového Pekingu ide o vítanú príležitosť preveriť aktuálnu formu hráčov svetovej špičky.

V piatok vyvrcholil záverečnými zápasmi v Ostrave – Porube medzinárodný parahokejový turnaj IPH Cup 2022. Vo finále zdolali USA Kanadu 4:0 a v zápase o tretie miesto európsky výber pod hlavičkou IPH team domáce Česko 3:2.

Európsky výber viedol tentokrát po dvoch tretinách 3:0 a doviedol duel do víťazného konca. „Prvé dve tretiny boli veľmi dobré, mali sme vynikajúci pohyb, kombinácie a veľa šancí. Skóre otvoril kapitán tímu Marián Ligda. V tretej tretine sme si zápas zbytočne skomplikovali. Český tím začal náporom, z ktorého vyťažil dva góly a stretnutie sa zdramatizovalo. Ale víťazstvo sme napokon ubránili a získali bronz na tomto výborne obsadenom turnaji“, zhodnotil Miroslav Dráb, ktorý bol jedným z trénerov európskeho výberu.