K poslednej príprave pred odletom na MS B kategórie do Astany si slovenskí reprezentanti v parahokeji pozvali do Dolného Kubína účastníka A kategórie Taliansko a postupne ho zdolali 4:2, 4:3 po samostatných nájazdoch a 5:1.

V prvom piatkovom zápase sa do siete súpera trafili trikrát Joppa a raz Večerek. „Duel splnil naše očakávania. Nastavili sme úplne inú taktiku oproti zápasu so Švédmi. Naši hráči pozitívne reagovali na akúkoľvek zmenu v hernom systéme. Prakticky celý zápas sme kontrolovali hru. Herný výpadok bol len v druhej tretine. Zajtra sa z toho chceme poučiť a podať minimálne taký výkon ako dnes“, zhodnotil prvý zápas generálny manažér reprezentácie Miroslav Dráb, zároveň asistent hlavného trénera Hricka.

V sobotu zaznamenali naše góly Stašák, Joppa a Večerek. Víťazný nájazd premenil opäť Stašák. „Dnes opäť z našej strany výborný zápas. Dobré plnenie taktických pokynov nám zabezpečovalo vytváranie si gólových šancí. To, čo sme dnes zahodili, to sa len tak nevidí. Z toho sa musíme jednoznačne poučiť. V tretej tretine po inkasovanom góle na 1:3 sme sa zmobilizovali a bojovným výkonom dokázali nepriaznivý stav vyrovnať aj proti tak silnému súperovi ako je Taliansko. V závere sme mohli dvakrát rozhodnúť, no nepodarilo sa. V nájazdoch je to už len lotéria, tak sme radi, že sme to zvládli a dotiahli zápas do víťazného konca“, pokračoval Dráb.

Najjednoznačnejší priebeh mal posledný zápas, ktorý sa hral v nedeľu dopoludnia. Do talianskej siete postupne trafili Večerek, Stašák, Joppa, Hlinka a Ferenčik. „K poslednému prípravnému zápasu pred odchodom na MS sme opäť pristúpili zodpovedne a prekvapujúco malo dnešné stretnutie najjednoduchší priebeh. Najviac nás mrzí zranenie dvoch hráčov. Veríme však, že do začiatku MS v Kazachstane budú v poriadku“, dodal generálny manažér.

Už je známy program MS B kategórie 2023, aj zostava, ktorá bude v Astane bojovať o jedno z dvoch postupových miest. Dejiskom turnaja bude Tarlan Arena v rozsiahlom modernom paralympijskom centre. Prvý zápas odohráme v piatok 6. októbra o 19:00 miestneho času (- 4 hod. SELČ) proti domácemu Kazachstanu.

Ďalšími súpermi Slovákov budú o deň neskôr Fíni (15:00 m.č.), v nedeľu 8. októbra o 11:00 Veľká Británia. Po dni voľna bude nasledovať v utorok opäť dopoludňajší zápas (11:00) s Japonskom a posledným súperom bude Švédsko v stredu 11. októbra o 15:00.

Reprezentovať v drese s dvojkrížom budú brankári Eduard Lepáček a Miroslav Pastcuha, hráči Slavomír Ferenčík, Michal Hlinka, Martin Joppa, Peter Kaščák, David Korman, Marián Ligda, Miroslav Stašák, Robert Turic, Richard Varga, Miloš Večerek. Hlavným trénerom je Ivan Hricko, ktorý po ZPH 2022 v Pekingu vymenil v tejto funkcii Radoslava Bielečku. GHenerálnym manažérom tímu a zároveň asistentom trénera Je Miroslav Dráb. Výprava odlieta do dejiska 3. októbra cez Istanbul, na Slovensko sa vracia 12. októbra.